Anna Teilore-Džoja

Magnētisks skatiens un acis dziļas kā Latgales ezeri, nestandarta āriene un talants iemiesoties visdažādākajos tēlos. Anna Teilore-Džoja ir Holivudas jaunā kino princese. Pateicoties aktrises pēdējai lomai seriālā Dāmas gambīts, šaha figūriņu pārdošana pasaulē palielinājusies simtkārtīgi, tiešsaistes spēļu servisi ir pārslogoti un Google meklētājā pieprasījums kā spēlēt šahu ir pārliecinošs līderis. Kas gan ir šīs harismas pamatā?

Bērnība

Anna Džozefīne Marija Teilore-Džoja piedzima 1996. gada 16. aprīlī Floridā kā jaunākais bērns sešu bērnu ģimenē. Viņas mamma Dženifere Marina Džoja, pēc profesijas psiholoģe, ir dzimusi un augusi Zambijā un lepojas ar savām spāņu un angļu saknēm. Savukārt Annas skotu un argentīniešu izcelsmes tēvs Deniss Alans Teilors, baņķieris, savu dzīvi saistījis ar motorlaivu sacīkstēm un pat ieguvis pasaules čempiona titulu.

Kad meitene vēl bija pavisam maza, ģimene pārcēlās uz Argentīnu, un lielāko daļu bērnības Anna pavadīja Buenosairesā. Sešus gadus vēlāk, bēgot no politiskajiem nemieriem, viņi devās uz Londonu. Saprotams, visu turpmāko dzīvi meiteni pavadīja zudušās dzimtenes sajūta. Pirmos divus gadus Anna kategoriski atteicās mācīties angļu valodu un joprojām par savu dzimto uzskata spāņu. “Biju pārliecināta - ja nerunāšu angliski, vecākiem neatliks nekas cits kā sūtīt mani mājās.” Bet plāns nenostrādāja. Vēlāk sieviete atzina, ka esot jutusies ļoti vientuļa. Arī viņas attiecības ar vienaudžiem veidojās sarežģīti. “Nekad neesmu bijusi viena no viņiem. Tas mainījās, līdzko nonācu filmēšanas laukumā. Te es biju. Un filmēšanas laukums kļuva par manām mājām.” Tomēr ilgas pēc dzimtenes un savas vietas pasaulē nekur neizgaisa. “Argentīnā es skaitījos angliete, Anglijā - eksotika, jo biju atbraukusi no Argentīnas. Amerikā esmu angļu/argentīniešu meitene. Nekad nekur neesmu iederējusies, tāpēc izmisīgi cenšos atrast cilvēkus, kurus varētu saukt par savējiem.”

Par būšanu īstajā vietā un laikā

Baleta nodarbības kļuva par Annas glābiņu - kādu laiku tā bija visa viņas dzīve, veids, ka socializēties, parādīt sevi un, protams, izlādēt emocijas. Tomēr dejotājas karjera viņai neizdevās, bet četrpadsmit gadu vecumā Anna pārcēlās uz Ņujorku, un viņu uz ielas uzrunāja modeļu aģente - tā pati, kas savulaik atrada Keitu Mosu un Karu Delevinju -, aicinot pamēģināt spēkus modeles darbā.

Lai gan tagad Annas attēli rotā tādu glancēto žurnālu vākus kā Harper’s Bazaar, L’officiel, Dazed, sākumā modeles karjera veidojās dīvaini; arī šeit viņa nejutās savā vietā. Tad iejaucās slavenais laimīgais gadījums - 2014. gadā kādā fotosesijā meitene iepazinās araktieri Alenu Līču, kurš populārajā seriālā Dauntounas abatija spēlē Tomu Brensonu. Par viņu attiecībām vēsture klusē, bet fakts ir tāds, ka Alens meiteni aizveda pie sava aģenta. Tomēr arī te ne viss gāja kā pa diedziņu - pirmās nopietnās kinoproves Annai nesanāca, un viņa palaida garām iespēju nospēlēt Andželīnas Džolijas varoni jaunībā filmā Malefisenta. “Faktiski tas bija mans pirmais lielais un nopietnais nē…
Es ļoti ilgi raudāju.”

Tomēr Anna saprata, ka aktrises karjera ir tas, kas viņai vajadzīgs, un uzrakstīja vecākiem eseju, pamatojot savu lēmumu pievērsties šim arodam pilnībā, tā vārdā atsakoties no skolas. Un vecāki piekrita. Pat vairāk - ne vien piekrita, bet atstāja Annu dzīvot kopā ar viņas septiņus gadus vecāko māsu un paši devās apceļot pasauli. Runā, ka viņi ceļojot joprojām.

Domu pamest skolu Anna loloja jau sen, jo tur joprojām jutās nepieņemta, nesaprasta un nepārtraukti sastapās ar vienaudžu agresiju.

“Kāds skolasbiedrs nosauca mani par zivi, jo manas acis esot tālu vienas no otras, un es uz ilgu laiku pārstāju skatīties spogulī.” Viņa joprojām uzsver, ka neuzskata sevi par skaistu. “Nekad neeju uz kino skatīties filmas, kurās spēlēju. Vienīgā labā lieta, dzīvojot savā ādā - tev nav jāskatās uz savu seju.”

Diezgan pārsteidzoši meitenei ar žilbinošiem panākumiem aktrises un modeles karjerā, vai ne?

The Witch, 2015.

Lomu lietus

Pirmā Annas epizodiskā loma seriālā Vampire Academy neatnesa neko, jo šī aina nemaz neiekļuva fināla versijā. Bet tad liktenis izspēlēja savu kārti - 17 gadu vecumā Anna tika pie pirmās lielās lomas filmā Ragana (The Witch). Pats Stīvens Kings atzina, ka šī filma viņu nobiedējusi… Papildus slavena režisora nobiedēšanai Ragana Annai atnesa Gothamas neatkarīgā filmu festivāla balvu par gada izrāvienu aktiermākslā (Gotham Independent Film Award), Empire Award balvu kā labākajai jaunajai izpildītājai un Fangoria Chainsaw balvu kā labākajai aktrisei. Un par Annu sāka runāt. 2016. gadā viņa nofilmējās vēl pāris trilleros, kas deva iespēju 2017. gadā tikt nominētai BAFTA prēmijai uzlecošās zvaigznes kategorijā (Rising Star Award). Šis gads kopumā Annai atnesa desmit nomināciju, un četrās viņa uzvarēja, lai gan, godīgi sakot, ne mazāk spēcīgs bija jau 2016. gads - ar 11 nominācijām un arī četrām uzvarām. Un tas tikai gadu pēc aktrises pirmā uznāciena uz kino skatuves!

Emma, 2020.

Kā kļūt izcilai

Darbs, darbs un darbs. Visi, kas strādājuši ar Annu, atzīst - darbā viņas pašaizliedzība ir absolūta. Un reti kurš aktieris var palepoties ar tik dažādiem atveidotajiem tēliem. Izaicinošā jaunkundze Džeinas Ostinas romāna ekranizācijā Emma, cilvēka hibrīds Morganā, naiva dizainere, nākamā ASV prezidenta Obamas meitene vai ciniska pusaudze - aktrises nospēlēto lomu klāsts ir ļoti plašs. Anna uzsver, ka ļoti nopietni un ar cieņu izturas pret ikkatru tēlu. Reiz intervijā nosaukusi kādu savu varoni par toksisku, viņa jutusies tā, it kā būtu nodevusi tuvu draudzeni. Tomēr aktrise atzinusi, ka spēcīgā emocionālā saikne, kas viņai ir ar nospēlētajiem personāžiem, atstāj pēdas arī viņas personīgajā dzīvē. Piemēram, pēc lomas filmā Ragana viņa ilgi cīnījusies ar depresiju.

Būt vienotai ar atainojamo tēlu Annai palīdz arī kāda īpaša lieta. No filmēšanas laukuma aktrise vienmēr paņem līdzi kaut ko, kas palīdz uzturēt “lomas garu”. Tomēr vislabāk iejusties tēlos Annai palīdz smarža; oža aktrisei ir ļoti spēcīgi attīstīta. Viņa stāsta, ka pasauli un arī cilvēkus vispirms jau uztver caur smaržām. Iespējams, tas ir īpašs talants, bet varbūt attīstījies kā kompensācijas mehānisms, jo jau kopš bērnības Anna sadzīvo ar sliktu redzi. “Vienmēr esmu bijusi apsēsta ar to, kā kas smaržo, un tas man perfekti palīdz atrast īsto pieeju tēlam.” Teiksim, spēlējot Morganā, Annas tēla vadošās smaržas bijušas netīrumi, dubļi un vate. Bet smaržām ir arī cita nozīme šīs sievietes dzīvē - viņa ir Viktor & Rolf aromāta Flowerbomb seja.

Bez dziļā un spēcīgā skatienaAnnas īpašais talants ir… kliedziens. Viņu pat dēvē par kliegšanas karalieni - tik ļoti pārliecinošas ir aktrises spējas izrādīt emocijas, kad tas ir nepieciešams.

“Ir tik interesanti vērot, cik ātri cilvēki mēdz kādu ielikt noteiktā kastē. Esmu ārkārtīgi pateicīga visiem režisoriem, kas spēj redzēt ārpus šīs kastes.”

Karalienes gājiens

Lai cik atzīta, interesanta un titulēta būtu Anna, visplašākā publicitāte un atpazīstamība tika piedzīvota, pateicoties galvenajai lomai Netflix seriālā Dāmas gambīts (The Queen's Gambit). Te ir viss: stāsts, skaisti tērpi, harisma, sen neredzēti aktieri, spriedze, ģeniāls prāts un viss par un ap šahu - spēli, kas pēdējā laikā bija nepelnīti aizmirsta. Seriāls to mainīja vienā mirklī. Šaha komplektu pārdošanas apjomi ir uzlēkuši debesīs, bet tiešsaistes kursi mēģina tikt galā ar milzīgu dalībnieku pieplūdumu.

Pati Anna atzīst, ka pirms seriāla šahu nav spēlējusi, bet, lai sagatavotos lomai, gājusi meistarklasēs pie lielmeistara Brūsa Pandolfīni. Tieši viņš arī veidoja visas šaha laukuma mizanscēnas, kuras redzamas seriālā.

Par lomu šajā seriālā Anna ir pārliecināta, ka tas ir tiešs trāpījums mērķī. Viņas varone Elizabete ir ar ģeniālu prātu apveltīta meitene, kas prot pastāvēt par sevi, bet tajā pašā laikā ir ārkārtīgi vientuļa. Tieši tā, kā Anna vienmēr ir izjutusi sevi.

Ar vecākiem

Jauni projekti

Annai ir tikai 24 gadi, bet viņas kontā ir jau 14 lomu, astoņas Kinoakadēmiju un kritiķu balvas - un atvērtas lielo kinostudiju durvis. Jautājums - ko viņa izvēlēsies? Zināms, ka Teilore-Džoja nesen beigusi filmēties lentē Last Night in Soho, kas uz ekrāniem gaidāma šogad rudenī. Vēl zināms, ka Anna apstiprināta dalībai romantiskā drāmā The Sea Change, kuru režisēs Kristīna Skota Tomasa; tā būs slavenās aktrises debija filmu režijā.

Teilore-Džoja apstiprināta arī jaunās Furiozas lomai filmā Mad Max Spinoff Furiosa, kas ir Trakā Maksa filmu sērijas turpinājums. Lai gan paša Ttrakā Maksa šeit nerebūs, jo filma stāstīs par dumpīgo imperatori Furiozu, kuru vientuļais ceļotājs sastapa savā ceļā. Sākumā filmas veidotāji bija paredzējuši šai lomai Šarlīzi Teronu, viņas seju padarot jaunāku ar datortehnoloģiju palīdzību, bet uzvarēja Anna. Interesanti, ka šis stāsts par Furiozu tika uzrakstīts vēl pirms Mad Max: Fury Road uzņemšanas, lai palīdzētu Teronai izprast tēlojamo varoni.

Vēl aktrise piedalās vēsturiskā sāgā par Islandes vikingiem The Northman, kuru filmē Roberts Egers - režisors, kurš reiz atvēra Annai ceļu uz lielo kino ar filmu Ragana. Te kopā ar jauno aktrisi spēlē arī Nikola Kidmena, Aleksandrs un Bils Skašgordi, Viljams Defo - izcila kompānija!

Bet pirms pāris nedēļām tika paziņots, ka aktrise, kopā ar Robertu de Niro spēlēs režisora Deivida Rassela jaunākajā komēdijā, kuras nosaukums vēl ir miglā tīts.

Tabu

Anna ļoti rūpīgi slēpj savu intīmo dzīvi. Lai gan tabloīdi piesauc viņas saderināšanos ar aktieri un modeli Eoinu Makenu, kas nu esot atsaukta, un romānu ar fotogrāfu Benu Sīdu, pati aktrise neko no tā nekomentē.